Słów kilka o nauce w Jaskółce

Poniżej przedstawiamy kilka paragrafów, ze znakomitego artykułu o szkole fińskiej, które „stosujemy” w Jaskółce na codzień. Do tego używamy technologii, dyskutujemy z dzieciakami i nie boimy się siebie nawzajem. I to upewnia nas, że jesteśmy na dobrej drodze.

„Na drzwiach gabinetu dyrektorki (po fińsku “Rehtori”) zobaczyłem jej zdjęcie z doklejonym strojem uczennicy w mundurku i z warkoczykami. Widać, że pani rehtori ma do siebie spory dystans, skoro zdjęcia nie zerwała i nie ukarała winnych.”

„Zapewne dlatego nauczyciele w Finlandii taką wagę przywiązują do samooceny uczennic i uczniów. To, jak widzi siebie uczeń, i jak rozumie swój proces nauczania, jest równie ważne, jak opinia nauczycielki. W podstawówce w Turku widziałem tabelki przygotowane przez dzieci, które miały wyznaczyć sobie cel i potem same uznać, czy go osiągnęły. Dziewczynka planuje więc, że przeczyta kilka książeczek w tygodniu. Później sama daje sobie ocenę: w pierwszym tygodniu się udało, więc zakreśliła cztery uśmiechnięte buźki. W drugim miała mniej czasu: więc i buźka tylko jedna.
Podobnie w wyższych klasach: dzieci i młodzież dostają do wypełnienia ankiety, w których oceniają swoją aktywność na lekcji, zgłaszanie się do odpowiedzi, pilność w odrabianiu prac domowych, zachowanie i pracę w grupie: “czy potrafię współpracować z koleżankami”. Każdy uczeń w Finlandii ma wyrobić w sobie dzięki temu świadomość swoich mocnych i słabych strony. Finowie zapewniają mnie, że tych uczniowskich ocen nie wyrzucają do kosza. Traktują je poważnie.”

„W Finlandii dzieci mówią do nauczycieli po imieniu, bądź używają slangowego zdrobnienia “opa”. Posłuchu i szacunku uczy się raczej poprzez współpracę i dialog. Finowie starają się bowiem skracać dystans i likwidować hierarchię.”

„Rzeczywiście, wcześniej introwertyczni i niepewnie siebie Finowie potwierdzają, że poza cyferkami uczą też studentów “miękkich umiejętności”, np. jak się dobrze zaprezentować i jak pracować w grupie.”

*źródło: https://wiadomosci.wp.pl/odspiewac-hymn-zalozyc-start-up-polska-szkola-nie-ma-startu-6235421041756289a

Zajrzyjcie też na nasz fanpage.